Menu Zamknij

Uszczelki spiralne do połączeń kołnierzowych

Uszczelki spiralne – element uszczelniający uszczelki spiralnie zwijanej składa sie z ukształtowanej w V metalowej taśmy spiralnie zwiniętej w kombinacji z miękkim materiałem uszczelniającym wypełniacza [Grafit ekspandowany (-200°C do +550°C: pH 0 – 14); PTFE (-200°C do +250°C: pH 0 – 14)]. Metalowa taśma zapewnia doskonałą sprężystośc powrotu, gdy elastyczny wypełniacz daje doskonałe uszczelnienie. Dzięki łączeniu materiałów uszczelka spiralnie zwijana ma zastosowanie w uszczelnieniach podlegających dużym wahaniom temperatury i ciśnienia.

Zalety:
odpowiednie do szerokiego zakresu ciśnień
ciśnienie hydrauliczne do 250 bar i temperatury -200°C – +550°C
ze względy na zwartą budę proste w instalowaniu ( należy zachowac duża ostrożnośc przy dużych średnicach bez pierścieni centrujących- podczas transportu i instalowania)
zewnętrzny pierścień ustalający służy do umieszczania elementu spiralnego centralnie na przylgach kołnierza i zapobiega wydmuchiwaniu uszczelek
dzięki połączeniu różnych materiałów i metali elementu spiralnego mogą być stosowane w szerokim zakresie warunków operacyjnych
łatwe do usuniecie – nie przyklejają się do powierzchni przylegających
nie powodują żadnych uszkodzeń przylg kołnierzowych

  • Uszczelka spiralnie zwijana bez pierścieni centrujących – składa sie z uszczelniającego wypełniacza i ukształtowanej w V metalowej taśmy, zwiniętych spiralnie. Taki typ uszczelki jest stosowany najczęściej w połączeniach kołnierzowych typu wpust/wypust i wypust/wpust.
  • Uszczelka spiralnie zwijana z zewnętrznym pierścieniem centrującym – składa sie z uszczelniającego wypełniacza i ukształtowanej w V metalowej taśmy, zwiniętych spiralnie dodatkowo wyposażona w zewnętrzny pierścień centrujący. Taka uszczelka znajduje najczęściej zastosowanie w połączeniach kołnierzowych z wypustami.
  • Uszczelki spiralnie zwijane z wewnętrznym pierścieniem centrującym – składa sie z uszczelniającego wypełniacza i ukształtowanej w V metalowej taśmy, zwiniętych spiralnie dodatkowo wyposażona w wewnętrzny pierścień centrujący. Stosowana jest od połączeń kołnierzowych typu wpust/wypust. Takie rozwiązanie zrównuje uszczelkę i rurę, zapobiega również turbulencji medium , oraz chroni spiralę przed korozją
  • Uszczelka spiralnie zwijana z zewnętrznym i wewnętrznym pierścieniem centrującym – składa sie z uszczelniającego wypełniacza i ukształtowanej w V metalowej taśmy, zwiniętych spiralnie dodatkowo wyposażona w zewnętrzny i wewnętrzny pierścień centrujący. Zapobiega to: korozji na podatne na nią spawy punktowe; zrównuje uszczelkę i rurę , co niweluje turbulencje; chroni przed wysoką temperaturą i agresywnymi mediami.